• ADA FİNANS WEB SİTESİNE HOŞGELDİNİZ
Logo

K.K.T.C.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Akdeniz’in en büyük üçüncü adası ve Anadolu’nun 65 km güneyinde yer alıyor. Tarihin her döneminde, stratejik, politik, ticari ve dini sebeplerden dolayı her zaman için arzu edien ve cazibesini yitirmeyen bir ada olmuş Kıbrıs. Türkiye‘de Yeşil ada, Yavru vatan ya da Cennet ada diye de tanınıyor.

Şahane Akdeniz manzarası ve plajları ile aileler ve her yaştan çiftler için ideal bir tatil ülkesi. Kuzey Kıbrıs’ın en büyük gelirlerinden biri olan turizmin ülkede önemli bir yeri var. Ülke iklimi tüm yıl boyunca tatil için uygun. Muhteşem doğa, endemik bitki ve hayvan türleri, Akdeniz boyunca uzanan plajlar, kültür ve tarih ile yoğrulmuş bir zenginliğin ürünü.

Kibris-Hakkinda-Bilgiler

Girne, Kıbrıs

Kıbrıs mitolojik güzel Afrodit’in yani Yunan aşk ve tutkunun tanrıçası doğum yeri. Afrodit tanrıçalık mertebesine yükselmeden önce batı Kıbrıs’ın başkenti Paphos’un yanındaki bir adada doğup büyümüş.

Medeniyetlerin başkenti Lefkoşa ve turizm incisi Girne Lefkoşa’da, Lüzinyanlardan Venediklilere, Osmanlıdan İngilizlere kadar tüm medeniyetlerin izlerine rastlamanız mümkün. Roma dönemine ait birçok kale, tiyatro, saray, villa gibi arkeolojik kalıntılara da ev sahipliği yapıyor.

Kıbrıs Hakkında Bilgiler

Afrika, Asya ve Avrupa‘nın kesiştiği noktada yer alan Kıbrıs, 1960 Zürih Anlaşması ile bağımsızlığına kavuştu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ise resmen 1983 yılında kuruldu. Kıyılarının toplam uzunluğu 780 km’yi buluyor. En önemli yerleşim birimleri, başkent Lefkoşa, Girne, Gazi Magosa ve Güzelyurt olarak biliniyor.

Kıbrısın nüfusu 313.626. Şehirlerin nüfusları:

 • Lefkoşa : 62 000
 • Gazimağusa : 54 000
 • Girne: 38 000
 • Güzelyurt: 27 000
 • İskele : 19 000

Kuzey Kıbrıs 3.355 km2 lik alana sahip (Kıbrıs adasının %36.5’i). Tamamen Akdeniz iklimi hakim, yazlar sıcak ve kurak, kışlar serin geçer.

Kıbrıs nerede

Kıbrıs, Akdeniz’de küçük bir ada. Aslında Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’de yer alan üçüncü büyük ada. Kıbrıs Adası, Suriye’nin 96 km batısında, Mısır’ın Nil Deltası’nın 400 km kuzeyinde ve Yunanistan ana karasının yaklaşık 770 km güneydoğusunda yer alıyor.

Kıbrıs, Suriye, Lübnan ve İsrail gibi birden fazla Orta Doğu ülkesinin ortasında bulunuyor. Ancak en yakın sınırı Güney’de Türkiye ile. Bu eşsiz konumu Kıbrısı birçok diplomatik işler için tarafsız bir bölge olarak tarihde çokça yer edinmiş.

Kıbrıs toprakların üçte ikisini oluşturan güney bölümü Kıbrıs Cumhuriyeti’nin denetimi altında bulunuyor. Kıbrıs Cumhuriyeti uluslararası alanda adanın tümünü temsil eden devlet olarak tanınıyor. Kıbrıs’ın tümü AB ülkesi olmasına rağmen kuzey kısmı Türkiye tarafından yönetiliyor.

kibris nerede

1974’den beri Kıbrıs, Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılmış. Ayrılma sebebi de Atina hükümetinin desteklemiş olduğu askeri darbe sırasında Türklerin ayaklanması. Ada’nın Kuzey kısmı çoğunlukla Kıbrıslı Türklere, Güney kısmı ise Kıbrıslı Yunanlara ait.

Sınır çizgisi Morphou’dan Nicosia’ya ve oradan Famagusta’ya kadar gidiyor. Yeşil çizgi adını verdikleri bölge ve Birleşmiş Milletler tarafından tampon bölge olarak belirlenmiş. Halen Kuzey ve Güney Kıbrıs arasında politik sürtüşme devam ediyor olsa da sınır geçişlerinde bir problem yaşanmıyor.

Kıbrıs, çok inançlı, çok kültürlü ve çok dilli bir yer. Adanın %78’i Ortodoks, %18’i Müslüman. Geriye kalan %4 lük kısım da Maronit yada Ermeni Apostol’una inaçlarına sahip.

kıbrıs hakkında bilgi

Girne Limanı

Kıbrıs, yurtdışı tatili için en kolay, en yakın ve cazip turistik adalardan birisi. Akdeniz güneşi altında parıldayan tertemiz suları ve sakin upuzun kumsallarıyla deniz, kum, güneş ve gece hayatı için çok şey vadediyor. Geçmiş uygarlıkların zenginlikleriyle dolu tarihiyle de ilgi çekici bir yer. Doğal güzellikleri ve Akdeniz mutfağının lezzetleriyle de baştan çıkarıcı bir tatil yeri.

Kıbrıs bozulmamış doğal güzellikleri, eşsiz tarihi zenginlikleri ile Akdeniz’de cennet bir ada. Ada orkideleri, endemik bitkileri, Karpaz Milli Parkı’ndaki yabani eşekleri, uçsuz bucaksız kumsalları, Caretta Caretta’ları ve Chelonia Mydos ile doğa harikalarını sevenler için de ideal bir destinasyon olarak öne çıkıyor. Her yıl Kıbrıs’ı yaklaşık 2 milyon turist ziyaret ediyor.

Girne, Akdeniz’in en gizemli ve güzel şehirlerinden birisi. Konumu, tarihi ve doğal güzellikleriyle birlikte çok özel bir şehir olduğunu hissettiriyor. Turistik tesislerin en yo- ğun olduğu bu şehirde dinlendirici bir tatil ve buna eşlik eden; tarihi limanı, Girne Kalesi, Batık Gemi Müzesi, St. Hilarion Kalesi ve Bellapais Manastırı gezilebilir.

Lüzinyan krallarının Kıbrıs Kralı olarak taç giydiği St. Sophia Katedrali (Selimiye Camii), iki katlı ve 68 odalı Osmanlı eseri olan Büyük Han, Sarayönü meydanının ortasında yer alan Venedik Sütunu görülmeye değer yerler arasında.

kıbrıs bilgi

Lefkoşa, Kıbrıs

Türk Hava Yolları, Atlasjet ve Pegasus Kıbrıs’a düzenli seferler yapıyor. Kıbrıs tatili önerileri için derlediğimiz bu bilgileri aklınızda tutmanızda fayda var.

Kıbrıs uçuşları, havalimanlarının dış hatlar bölümünden gerçekleştiriliyor. Gümrük ve pasaport kontrolünden geçildiğini unutmamak gerekli. İstanbul’a 1 saat 15 dakikalık uçuş mesafesindeki Ercan Uluslararası Havalimanı, KKTC’nin turizm ve liman şehri Girne’ye 40 kilometre uzaklıkta. Ercan Havalimanı’na Ankara, İzmir, Şanlıurfa, Trabzon, Adana, Antalya, Hatay, Gaziantep, Van ve Samsun’dan direkt seferler var.

Trafik kuralları

İngiliz kültürü etkisinde uzun süre kalmış Kıbrıs’ta trafik soldan akıyor. Turistlerin kalitesiz yol ve sürüş standartlarından ve çok pis yollardan dolayı fazlasıyla yakındıkları sıkça duyuluyor.

Ada içerisindeki diğer bölgelerle karayolu bağlantısı ve otobüsler bulunuyor. Adada belirgin mevsimlik özellikleriyle yoğun bir Akdeniz iklimi görülüyor. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar yağmurlu ve oldukça değişken geçiyor.

Kuzey-Kibris-Hakkinda-Bilgiler

Bellapais Manastırı, Beylerbeyi, Girne

Kıbrıs para birimi

Kuzey Kıbrıs  Türk Lirası kullanıyor. 1 Ocak 2008 itibariyle Güney Kıbrıs’ın resmi para birimi Euro oldu. Hemen hemen tüm bankalar yaygın olarak kullanılan tüm para birimlerini çevirebiliyor. Türk Lirası, Euro ve Sterlin kullanılabiliyor.

Kıbrıs vize

Kuzey Kıbrıs’a turistik giriş için vize gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kıbrıs’a sadece nüfus cüzdanlarıyla giriş yapabiliyorlar. Turist olarak  3 aylık süreyi geçirmemeleri gerekiyor. Ayrıca kalış tarihinizden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli bir pasaportunuz olması gerekiyor.

Avrupa Birliği, ABD, Kanada, Meksika, Japonya, İsviçre, Norveç, İsrail, Pakistan, Azerbaycan, Avusturalya ve Yeni Zelanda vatandaşları ülkeye giriş yaparken havalimanında vize alabiliyorlar. Diğer ülke vatandaşları elçilik veya temsilci ofisleriyle görüşüp vize alabilirler.

Avrupa Birliği üyesi vatandaşlar Güney Kıbrıs’a girişlerinde 3 aylik süreyle vizeye ihtiyaçları yoktur. Diğer ülke vatandaşları içinse; Avrupa Birliğinde vize rejimi Güney Kıbrıs için de geçerlidir. Güney Kıbrıs’a ise pasaport kullanmadan giren bazı ülkeler de mevcut. Norveç, Lihtenştayn, İsviçre ve İzlanda gibi. Bu ülke vatandaşları kimlik kartlarını gösterip giriş yapabiliyorlar.

Kuzey Kıbrıs’ın Resmi Tatil Günleri

 • 1 Ocak – Yılbaşı
 • 23 Nisan – Çocuk Bayramı
 • 1 May – Gençlik ve Spor Bayramı
 • 20 Temmuz – Barış ve Özgürlük Bayramı
 • 1 Ağustos – TMT Kuruluşu
 • 30 Ağustos – Zafer Bayramı
 • 29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı
 • 15 Kasım – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin Kuruluşu

Kıbrıs aynı İngiltere’de olduğu gibi 3 girişli 240 voltluk prizleri kullanıyor. Yeni binalarda bazen 2 pinli priziler varken özellikle eski binalarda 3 pinli adaptör gerekebiliyor.

Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Kıbrıs, dolu dolu bir tatil geçirmeniz için denizi, doğası ve tarihi ile birçok seçenek sunuyor. Üstelik her bütçeye uygun Kıbrıs otelleri bulmak da mümkün.

Akdeniz’in en Akdenizlisi olan bu cennet ülkeye yapılacak yolculuk, sizlere 10.000 yıllık medeniyetlerin tanıklığını yapan tarihin izlerini, kültürel mirasın etkileyici dokusunu ve doğal zenginliğini yılın farklı zamanlarında muhteşem bir şekilde sunuyor.